Przedsezonowe rozmowy: Piotr Organista – prezes Polonii 1912 Leszno

Kontynuujemy nasz cykl wywiadów – Przedsezonowe rozmowy. Jest to seria rozmów, które przeprowadzamy z trenerami, właścicielami i przedstawicielami klubów z naszego regionu.

Dziś publikujemy naszą rozmowę z prezesem Polonii 1912 Leszno – Piotrem Organistą. Zapytaliśmy o skutki nowej rzeczywistości, o cele na nadchodzący sezon oraz o dbałość o rozwój młodzieży w klubie.

Czy w jakimś stopniu bardziej lub mniej znaczącym pandemia odcisnęła swój ślad na klubie? Trudnym zadaniem było przekonać partnerów, aby pozostali przy piłce?

Chyba w każdy z nas czy to w pracy, w swoich firmach i również w klubie panujący koronawirus zostawił jakiś ślad. W marcu gdy wirus dominował a kolejne obostrzenia powodowały dużą niepewność wśród wszystkich, ciężko było rozmawiać z naszymi sponsorami, gdyż w pierwszej kolejności musieli ratować swoje firmy, co jest dla mnie zrozumiałem. Dziś gdy już sytuacja jest umiarkowana i żyjemy w nowej rzeczywistości z panującym wirusem, udało nam się z większością sponsorów jak Stainer, Cerber Alarmy, Gloss, hydro Partner czy firma Paszkowiak dojść do porozumienia Może troszkę na innych warunkach ale są z nami, z Klubem za co jestem im wdzięczny. A w dodatku udało nam się pozyskać nowego głównego sponsora jak firma Jankowski Budownictwo, który widzi potencjał w naszym klubie.  

W tym sezonie postawiliście na młodzież z kilkoma wyjątkami zawodników doświadczonych. Czy zakłada Pan, aby ten model budowania drużyny był kontynuowany przez kolejne lata, czy obecna sytuacja wymusiła takie decyzje?

Klub zawsze stawiał, stawia i będzie stawiał na swoich wychowanków, nie mogło być inaczej w nadchodzącym sezonem 2020/2021. Do tego wsparcie doświadczonych zawodników jak Łukasz Bugzel, który jest w klubie od samego początku, Tomasza Wiśniewskiego, Wojtka Bzdęgi czy Michała Płocharczyka sprawi, że drużyna seniorska będzie walczyć z każdym o 3 punkty. Ja jestem zadowolony najbardziej z tego, że obecny skład to ludzie, którym zależy na tym klubie i będą w jego barwach walczyć nie na 100% tylko na 120%.

Polonia 1912 wystartuje już w najbliższy weekend w rozgrywkach IV ligi. Jakie są Pańskie oczekiwania? Jaki cel obraliście sobie jako klub w tym sezonie?

Takiej sytuacji jak mamy w sezonie 2020/2021 nie było jeszcze nigdy. Mamy 22 zespoły, bardzo dużo grania i wiele niewiadomych. Cel jaki został postawiony trenerowi to awans do pierwszej 8, czyli grupy mistrzowskiej o którą będzie ciężko.  

W międzyczasie Polonia zdecydowała się na zmianę trenera – Jędrzeja Kędziorę zastąpił Łukasz Konieczny.

Trenerowi Kędziorze kończyła się umowa w czerwcu po trzech latach prowadzenia klubu seniorskiego, za co trenerowi chcę podziękować za ten czas w naszym klubie. Jeżeli chodzi o trenera Łukasza Koniecznego, to poprzedni sezon i wyniki z drużyną Juniora starszego sprawiły, że to on dziś prowadzi seniora.

Od początku przygotowań posługuje się hasłem “Gramy dla Leszna”, w tym sezonie podkreślacie je w szczególności. 

Hasło “Gramy dla Leszna” jest z nami od początku, kiedy objąłem stanowisko prezesa KP Polonia 1912 Leszno, czyli już ponad trzy lata. A skąd takie hasło, bo od samego początku jak przejęliśmy sekcję piłki nożnej, która była u progu likwidacji, razem z działaczami obraliśmy cel, który umożliwi uprawianie i grę w najbardziej popularny sport na świecie naszemu lokalnemu społeczeństwu. Wszelkie działania klubu są ukierunkowane, aby młodzież z naszego miasta i regionu miała możliwość rywalizacji z takimi drużynami jak Lech Poznań czy GKS Bełchatów.   

Polonia zawsze stawiała na rozwój młodzieży, ale w nadchodzącym sezonie chcecie jeszcze większą uwagę na rozwój w tym sektorze klubu?

W tym sezonie dzięki uzyskanemu porozumieniu z Akademiami mamy największą liczbę drużyn młodzieżowych w Wielkopolsce zgłoszonych do rozgrywek ligowych.

Jest to nie lada wyzwanie organizacyjne czy logistyczne, ale po tu jesteśmy i taka jest filozofia naszego klubu, aby inwestować w naszą młodzież i stworzyć im jak najlepsze warunki do gry w piłkę i mogli piąć się wyżej jak np. Antek Prałat, który obecnie jest zawodnikiem Lecha Poznań.