Plebiscyt: Podsumowanie

W miniony czwartek podjęte zostały decyzje o zakończeniu rozgrywek III ligi oraz lig futsalowych. Tym samym można powiedzieć, że oficjalnie zakończył się piłkarski sezon 2019/20.

Był to niestety sezon niedokończony z uwagi na pandemię koronawirusa. W ubiegłym roku razem z kolegami Piotrem Wieczorkiem i Mateuszem Gzylem postanowiliśmy stworzyć portal www.pilkawregionie.pl, w którym docelowo chcemy, aby kibic piłkarski w naszym regionie zwanym “strefą leszczyńską” otrzymywał pełną wiedzę na temat wszystkich ciekawych wydarzeń, które dzieją się w naszej regionalnej piłce. Od samego początku wspierał naszą inicjatywę Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, dla którego niezwykle ważną sprawą jest jak najlepsza komunikacja między związkiem a klubami. Na samym początku założyliśmy sobie także, że co roku będziemy ogłaszali Plebiscyt na najlepszych zawodników, trenerów, wydarzenia, mecenasów a także infrastrukturę w naszej “leszczyńskiej strefie”. Przez lata, pomimo tego, że piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce, nie była ona w naszym regionie promowana. Przegrywała popularnością nie tylko z żużlem /co akurat wstydu nie przynosi / ,ale także z wieloma innymi dyscyplinami. Także piłkarski poziom sportowy mocno podupadł. Cały czas nie możemy się doczekać przynajmniej jednego zespołu przynajmniej w III lidze. Na szczęście w ostatnich latach mocno w regionie rozwija się futsal i piłka kobieca.

W ogłoszonym Plebiscycie to kluby nominowały laureatów. Od samego początku taka była istota tego konkursu, aby to środowisko wybierało spośród swojego grona najlepszych. I nagle okazało się, że same kluby nie wiedziały na kogo głosować. To także pokłosie braku promocji piłki nożnej w naszym regionie.  A tymczasem mamy przecież sporo talentów piłkarskich, które zaczynają karierę w naszych klubach. Cieszymy się, że m.in. także za sprawą Plebiscytu, coraz więcej pisze się o piłce nożnej w lokalnych mediach.

Teraz kilka słów o wyróżnionych, którzy otrzymają statuetki ufundowane przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.  Szczególnie w tych trudnych czasach trzeba doceniać sponsorów. I stąd laureaci w kategoriach “Mecenas Roku”. Wyróżniliśmy 3 firmy: Stainer, Magik i K4. To firmy, które wspierają rożne projekty piłkarskie. Ale ważne jest to, że szefowie to także pasjonaci piłki nożnej i sportu. Ale poprzez te wyróżnienia chcieliśmy także docenić wszystkich sponsorów, którzy wspierają lokalną piłkę nożną. Dzięki którym, jesteśmy przekonani, że piłka przetrwa ten czas kryzysu wywołany koronawirusem. Wyróżniliśmy także samorządy, które pomimo trudnej sytuacji gospodarczej i wielu innych ważnych wydatków nie zapominają o inwestycjach w infrastrukturę sportową oraz wsparciu lokalnych klubów sportowych. Wierzymy, że samorządy dalej będą wspierać piłkę nożną w jej wielu odmianach. Chcielibyśmy ,aby jak najwięcej ważnych wydarzeń sportowych działo się w naszej strefie. Szczególną uwagę zwracamy na podniesienie rangi rozgrywek Pucharu Polski. Cieszymy się, że mamy ekstraklasowy klub w najwyższej klasie rozgrywkowej w futsalu, co docenili klubowi działacze. Mamy znakomitych sędziów. Liczymy na to, że najlepsi będą awansować w hierarchii sędziowskiej. Jak pokazał Plebiscyt musimy promować młodych zawodników, którzy wywodzą się z naszego terenu. Stąd trzymamy kciuki za zwycięzców Antka Prałata, który karierę kontynuje w Lechu Poznań czy Igora Stańczaka w Zagłębiu Lubin. Ale także liczymy, że o obliczu naszych drużyn w rozgrywkach ligowych będą stanowili młodzieżowcy, jak chociażby Oskar Wulke z Polonii Stainer Leszno. Mówiliśmy już o rozwoju w naszym regionie futsalu i piłki kobiecej. W gronie futsalistów zwyciężył Sebastian Wojciechowski, który jako etatowy Reprezentant Polski na Cyprze , przyczynił się do awansu Polskiej Reprezentacji do kolejnych etapów eliminacji Mistrzostw Europy w futsalu. W piłce kobiecej prym wiedzie K4 resPect, drużyna która awansowała do 1/16 Pucharu Polski odpadając dopiero z drużyną z ekstraklasy TS Mitech Żywiec. W meczach tych prym wiodła najlepsza piłkarka w naszym regionie zdaniem głosujących Dobrusia Skorupska. A przecież znakomitą prace w regionie w piłce kobiecej wykonuje wiele klubów jak chociażby LZS Juna Grom Oborzyska czy Grom Wolsztyn. Wreszcie najlepsi trenerzy i zawodnicy. Te kategorie wzbudzały największe zainteresowanie. Wśród trenerów niespodzianką był brak dwóch znakomitych trenerów ” Krzysztofa Knychały i Jedrzeja Kędziory trenujących jedyne kluby IV ligowe w naszym regionie. Głosujący skupili się jednak głównie na rozgrywkach Pucharu Polski, a z uwagi na koronawirusa i zmiany w rozgrywkach Pucharu Polski, oba kluby nie miały tak naprawde szansy pokazać się w tych rozgrywkach. W kategorii piłkarza roku do końca trwała rywalizacja między Wojciechem Bzdęgą, a Tomaszem Marcinkowskim. Ostatecznie wygrał ten pierwszy. A wsród wyróżnionych znalazła się także opoka zdobywcy Pucharu Polski w naszej strefie Korony Piaski Łukasz Fabich.

Za nami pierwsza edycja Plebiscytu. Mamy nadzieję, że piłkarze wkrótce wybiegną na boiska i parkiety i będziemy mogli wybrać najlepszych w 2020 r. Wszyscy razem w naszej strefie jesteśmy odpowiedzialni za piłkę nożną. Wspierajmy się razem i dbajmy o promocję naszej dyscypliny. A nasz portal będzie w tym aktywnie uczestniczył i to opisywał.

Paweł Mrozkowiak